Ziraat Bankası Borc Sorgulama


Ziraat Bankası Borc Sorgulama

Ziraat Bankası Türkiye’nin şu anda en eski, en köklü, geçmişi en uzak bankalarından olan Ziraat Bankası, 150 yıllık tarihiyle, Türkiye bankacılık tarihinin de temel taşlarından birisini oluşturmaktadır. İlk olarak 1863 yılında Mithat Paşa tarafından oluşturulan Memleket sandıkları ile temelleri atılan banka,ilk olarak tarımsal kalkınma için çiftçilere destek sağlamak amacıyla kurulmuştur. Osmanlı Devleti zamanında temeli atılan bu banka o zaman içerisinde tek olması sayesinde finansal olarak faaliyetlerini devlet desteği ile sürdürmüştür. 1967 yılında çıkarılan Memleket Sandıkları Nizamnemesi ile ilk kez kredi sistemini oluşturan Ziraat Bankası, o yıllarda artık bölgesel olarak değil tüm ilke çapında faaliyet göstermeye başlamıştır.

1881 yılında bankanın şubelerinin kurulması için ilk çalışmalar yapılsa da bunlar başarılı olamamıştır. Bu iş için özellikle yabancı ortaklara yönelme konusu dikkat çeken nokta olmaktadır. 1883 yılında Memleket Sandıkları’nın yerine Menafi Sandıkları oluşturulmuştur, buna kaynak sağlamak için de çiftçiden alınan aşar vergisine zam yapılarak mali kaynak yaratılmaya çalışılmıştır. Ziraat Bankası bu yıllardaki çeşitli sıkıntılı dönemlerden geçtikten sonra 1888 yılında Ziraat Bankası Nizamnamesi yürürlüğe girmiştir. Bu yıl içerisinde ilk defa Ziraat Bankası tarafından faizli mevduat kabulü yapılmıştır.

1916 yılına kadar faaliyetlerini sürdüren Ziraat Bankası, Cumhuriyet’e geçişte ve tarımsal kalkınma anlamda büyük faydalar sağlamıştır. TBMM’nin kurulmasıyla birlikte faaliyetlerini daha da artıran ve özellikle ülkenin kalkınması için gerekli olan kredi desteğini sağlama konusunda çalışmalar yapan banka, bu geçmişi sayesinde bugün en çok tercih edilen banka özelliğini devam ettirmektedir. Sadece Türkiye’de değil aynı zamanda dünyada da faaliyetlerini en iyi şekilde sürdüren banka, müşterilerinin beklentilerini doğru bir şekilde karşılayarak karşılıklı olarak bir memnuniyet sağlamaktadır. Herkes için bankacılık anlayışıyla çalışmalarını sürdüren banka gelecek için de büyük yatırımlarda bulunmaktadır.

Bir önceki yazımız olan HalkBank Kredi Kartı Borcu Sorgulama başlıklı makalemizde HalkBank Kredi Kartı, HalkBank Kredi Kartı Borcu ödeme ve HalkBank Kredi Kartı Borcu Sorgulama hakkında bilgiler verilmektedir.

Ziraat Bankası Borc Sorgulama ile Benzer Yazılar:

8 Eylül 2013 Saat : 10:15

“Ziraat Bankası Borc Sorgulama” için 1 Yorum

  1. nedim aysöndü diyor ki:

    diğer bankaların kredi kart müşteri nusu üzerinede yazıyor sizinkisine ulaşmak gerçek ten zor
    eft eyle borcumuzu ödeyemiyoruz sadece bu sıkıntılı

Ziraat Bankası Borc Sorgulama Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

Evinizden çıkmadan online olarak fatura ödeme , akbank borcu sorgulama , fatura öde işlemlerinizi kolaylıkla halledebilirsiniz faturaodemesi.org iyi günler diler.
kredi kartı borç öğrenme Son Yazılar

Son Yazılar